Nutukimas – grėsmė gyvybei?

the-evolution-of-obesity

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis  640 mln. žmonių yra nutukę. Organizacijos teigimu, visame pasaulyje vienas iš trijų suaugusiųjų turi antsvorio. Lietuvoje nutukimo problema itin aktuali, mat pagal nutukusių ar antsvorio turinčių žmonių kiekį Lietuva užima  penktąją vietą Europoje – po tokių šalių kaip Didžioji Britanija, Airija, Graikija, Malta, Islandija ir Liuksemburgas.

Nutukimas – nenormalus arba per daug didelis riebalų kaupimasis, kuris yra pavojingas sveikatai.

Nutukimas – būklė ne tik didinanti sergamumą įvairiomis ligomis, bet ir ir mirtingumo riziką. Nutukimas yra klasifikuojamas į 3 laipsnius. Be abejonės, pagal nutukimo laipsnį priklauso ir jo gydymo būdai. Pirmo laipsnio nutukimas yra nedidelis (KMI – 30.0-34.9 kg/m2 ), antro – vidutinis (KMI – 35.0-39.9 kg/m2 ), trečio laipsnio – sunkus nutukimas (KMI – >40 kg/m2).

Kodėl žmonės nutunka?

Išskiriamos šios pagrindinės nutukimo priežastys:

Hormonų nulemtas angliavandenių apykaitos sutrikimas.

Centrinės nervų sistemos-pogumburio-hipofizės veiklos sutrikimai.

 Persivalgymas (60-90 proc. atvejų).

Paveldimumas.

Sumažėjęs fizinis aktyvumas.

paveikslelis1

  Nutukusiems asmenimis  padvigubėja mirties rizika, neretai jei turi ir psichologinių problemų, pasižymi mažesnė saviverte, jiems dėl visuomenėje vyraujančių stereotipų sunkiau siekti karjeros, jie gauna prastesnį išsilavinimą, gali būti labiau linkę vartoti psichoaktyvias medžiagas ar turėti suicidinių polinkių.

shutterstock_257599966-e1439512300324

Nutukę asmenys dažniausiai gydomi individualiai, jiems parenkami ir individualūs gydymo būdai. Vis dėl to, dažniausiai gydymas pradedamas nuo racionalaus mitybos režimo taikymo ir fizinio aktyvumo skatinimo.

Sveikos mitybos, fizinio aktyvumo klausimais konsultuoja Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.

             JPSPP koordinatorė Agnė Stonkevičiūtė